Прототип сайту - візуальний, клікабельний макет майбутнього веб-сайту, що служить для визначення точної структури, древа та розташування блоків, текстів, заголовків, навігаційних меню, списків та зображень. Прототипування веб-сайту є найважливішим етапом у сучасній розробці веб-сайтів, який доповнить технічне завдання і буде вкрай необхідним у процесі розробки дизайну веб-сайту. Також макет сайту убезпечить замовника від непередбачених, необумовлених витрат та стабілізує комунікацію між клієнтом та підрядником.
Структура сторінок веб-сайту дає можливість передбачити та продумати кількість майбутніх сторінок на сайті, а також сформувати їх приорітетність. Ключові сторінки сайту, мають розміщуватись максимально близько до головної сторінки та бути враховані в навігаційних меню сайта.
Проектування дерева сторінок - це перший та найважливіший етап розробки прототипу для сайта, який в подальшому вплине на зручність користування (UX / юзабіліті), сприйняття інформації користувачем та зробить логічним використання сайту.
Правильно сформована навігація на сайті, на пряму, впливає на подальшу конверсійність. Навігаційне меню веб-сайта дозволить вільно та зручно знаходити потрібні користувачеві сторінки, як контактна інформація та форми замовлення товару/послуг або запитів на зворотній дзвінок. Майбутній відвідувач сайту, має легко орієнтуватись на кожній із сторінок веб-сайту, чітко розуміти на якій сторінці знаходиться, а також мати можливіть легкого повернення на попередню сторінку за допомогою хлібних крихт (breadcrumb navigation).
Досвідчений проектувальник сайтів, добре знає всі необхідні елементи навігації, які слід використовувати при створенні сучасного веб-сайту.
Зручність сайту (usability) - це найважливіший фактор, який впливає на конверсійніть (продажі/заявки). Незручні сайти погано ранжуються в пошукових системах, тому що мають низьку оцінку з такого фактору як: "проведення часу користувачами на сайті". Проектувальник має врахувати всі сучасні та необхідні фактори на етапі проектування сайту, щоб користувачі легко та зручно користувалися всім функціоналом який передбачає ідея проекту.
Сайт має бути швидким, зручним та орієнтованим на майбутнього користувача.
Зазвичай ТЗ (Технічне завдання) містить описання функціональних можливостей майбутьного веб-сайту та описане здебільшого текстом. В правильному підході до розробки сайту, спочатку розробляється ТЗ, а потім на базі нього створюється прототип веб-сайту. Прототипування сайту - це фактично точний макет майбутьного сайту, який дозволить замовнику заощадити кошти, а також побачити схематично сайт до моменту розробки. Також розробники сайту та дизайнери, будуть мати повне розуміння в кількості потрібних блоків, елементів та самої структури сайту.
Наявність технічного завдання, значно захощадить час на розробку прототипу веб-сайта та доповнить прототип технічними особливостями, на які слід в подальшому звернути увагу саме програмістам.
Для розробки прототипу веб-сайта, професійні проектувальники, зазвичай використовують умовно безкоштовний сервіс Figma. Figma - це онлайн сервіс, в якому можна створити не тільки прототип, а також і дизайн сайту. Більшість веб-розробників, в особливості які виконують верстку сайту, також використовують Figma.
Також використовуються програми: Cacoo, XMind, Mockingbird, Gliffy, Creately, Axure, FlairBuilder, NinjaMock, Moqups, LucidChart та інші